Téli betonozás
Az utóbbi években sokat hallunk a globális felmelegedésről, és talán nincsenek olyan kemény telek, mint régebben. Ugyanakkor a betonozás minősége és a kivitelezés gyorsítása miatt érdemes elgondolkozni, hogy hűvös időben min szükséges változtatni betonozáskor.
Elsőként szeretném megjegyezni, hogy az utókezelés nem csak nyáron, hanem ebben az időszakban is szükséges. Bár a hőmérséklet alacsony, de a szél továbbra is szárítja a beton felületét. Télen egy egyszerű párazárás megfelelő, a MAPECURE E30 utókezelő alkalmazásával biztosan megvédhető a beton felülete a kiszáradástól. A MAPECURE termékek permetező segítségével könnyen juttathatók a felületre. Azonban téli betonozáskor nem a kiszáradás jelenti a legnagyobb veszélyt, hanem a hideg. 5 °C alatt a cement kötése leáll, és fagypont alatt pedig megfagyhat a betonszerkezet. Amennyiben hidegben kell betonozni, a problémák megelőzése érdekében nem árt néhány ezzel kapcsolatos szabályt ismerni. Télen a kivitelelzők irányából mindennapos kérdésként fogalmazódik meg, hogy hány fokig betonozhatnak?! Erre a jó válasz, „hogy attól függ”.
A beton szilárdsága, amíg nem éri el a kb. 10 N/mm2 -t és megfagy, akkor az addig már kialakult kötések roncsolódnak, így a végszilárdság az eredetileg tervezetthez képest alacsonyabb lesz. A pontos eredmény előre nem kalkulálható, de a tapasztalatok szerint a nyomószilárdság több osztállyal is csökkenhet. Itt jegyeznénk meg, hogy amennyiben a beton még a kötés időszaka előtt fagy meg, a felengedést követően képes megszilárdulni.
A téli betonozás legfontosabb elemei
A téli utókezelés egyik fő eleme szükség szerint, a beton betakarása szigetelő paplannal. Természetesen a gondos betakarás mellett a beton keveréket is téliesíteni kell, hogy szerkezetünk minősége minél hamarabb elérje a tervezettet. Legegyszerűbb a kivitelezés időpontjának gondos kiválasztása tehát az időjárás előrejelzés figyelembevételével a meghatározott munkaütem, ha erre lehetőség van (általában sajnos nincs).
Hűvös időben a beton legegyszerűbb temperálási módja, ha a keverékhez melegítjük a keverővizet. A beton önmagában is fejleszt némi hőt, tehát nagy tömegű műtárgyak esetén betakarással már megóvható a művünk. A felületek védelmével, szigetelésével, esetleges fűtésével olyan állapotot érdemes létrehozni, hogy a beton minél gyorsabban elérhesse a „kritikus szilárdságot”. Miután a nagy hideg főleg éjszaka jellemző, arra kell törekedni, hogy estére a takarásmentes beton már fagyálló legyen. A téli lassabb szilárdulás velejárója, hogy ilyenkor a szerkezetet terhelni csak később szabad és ezt megelőzően célszerű a betonszilárdságot megvizsgálni.
A téli betonozás sikerének érdekében betontechnológia oldalról is érdemes változtatni
Először is itt megemlítjük, hogy az építőanyag kereskedésekben is beszerezhető többféle cement. Javasoljuk első lépésben a 32,5-es cementet egy magasabb szilárdságú 42,5-es cementre cserélni, még ha egy kicsit drágább is. A magasabb szilárdságú cement használatával a beton hamarabb eléri szilárdságát. Ezzel együtt a beton-víz-cement arányát folyósítószerrel kell csökkenteni, helyes kiválasztásával és adagolásával a beton végszilárdsága akár több osztállyal is megnövekszik és ezzel együtt a télen nagyon fontos korai szilárdsági értékek is magasabbak lesznek. A folyósító szereknek kettős jó hatása, hogy egyrészt a szilárdság növekedéssel hamarabb eléri a kritikus szilárdságot, valamint az esetleges fagyás következtében létrejött szilárdság romlás esetén remélhetően elegendő lesz a betonban lévő tartalék a végső szerkezet megfelelő működéséhez. Folyósító szerek helyes kiválasztásához jó, ha ismert annak mellékhatása, tehát ez esetben célszerű kötés gyorsító mellékhatású folyósító adalékszert választani. Ezek vagy hagyományos naftalin-szulfonát alapú termékek MAPEFLUID N200, vagy PCE alapú adalékszer, DYNAMON SR1, DYNAMON SP1.
További jó lehetőség a kötés és szilárdulás gyorsító adalékszerek alkalmazása. A MAPEFAST CF 1 kötésgyorsító a víz molekula láncát megváltoztatva éri el a gyorsabb beton kötést, a DYNAMON HAA szilárdulás gyorsító használata pedig magasabb korai szilárdság értékeket eredményez a hideg időjárás esetén.